| Тема. Населення і політична карта Південної Америки.
Мета: сформувати в учнів систему знань про населення Південної Америки; закріпити практичні навички учнів аналізувати політичну карту материка; поглибити уміння учнів складати характеристику країни та порівнювати країни між собою.
Обладнання: політична карта Південної Америки, атласи, підруч¬ники, схеми та діаграми.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
П. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Бесіда за запитаннями і завданнями.
1. Яка кількість населення Землі?
2. Якими мовами розмовляють народи Південної Америки?
3. Назвіть та покажіть на політичній карті Південної Америки найбільші за площею території країни.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
УЧНІВ
Розповідь учителя.
Вивченням природних комплексів Південної Америки ми закріпили перший великий етап — знайомство з природою материки Другий етап нашої роботи полягає у визначенні особливостей населення та сучасної політичної карти Південної Америки. На першому уроці з цієї теми ви дізналися, як було відкрито Південну Америку, як вона отримала сучасну назву, як її території освоювали . та досліджувалися. Тому сьогодні ви зможете використати набутих знання для детальнішого розгляду складу населення Південнім Америки, визначити притаманні йому особливості та познайомити ся з деякими країнами материка.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя.
Корінне населення Південної Америки є представником американської гілки монголоїдної раси, які прийшли з Північної Америки та утворили племена, що говорили мовами різних сімей, груп ти підгруп. Європейці застали більшість з цих племен на рівні родоплеменного ладу, за виключенням гірських областей заходу материка, де дуже давно виникло класове суспільство, а численне населення зналося на інтенсивному землеробстві (імперія інків, країни тощо). Саме європейці через відому вам помилку назвали місцевих мешканців «індіанцями».
На початку XVI ст. почалася європейська колонізація Південної Америки: португальці заселяли територію сучасної Бразилії, іспан¬ці — інші області. Індіанців, яких за підрахунками було більше 10 млн чол., знищували або повертали в рабство; ті, що уникнули |ікої долі, були витиснені у глиб материка на непридатні для жит-■I землі. Частина індіанців змішалася з європейцями: дітей від рких шлюбів назвали метиси, їхня кількість швидко зростала. І Опір колонізаторам сприяв згуртуванню індіанських племен у ве-|икі народності та щільному розселенню у певних місцевостях. Нині ■діанці становлять велику частину населення у Парагваї, Болівії ш Ґватемалі (держава у Центральній Америці).
Завдання.
і Знайдіть ці країни на політичній карті Південної Америки.
І Розповідь учителя.
І Упродовж XVI—XIX ст. до Південної Америки для роботи ш плантаціях було завезено багато негрів-рабів з Африки, які Теж змішалися з місцевим населенням. Діти від шлюбів негрів та Ьропейців називаються мулати, а негрів та індіанців — самбо.
Південна Америка загальною кількістю населення поступаєть-Ся Північній Америці, Африці та Євразії: тут мешкає близько 400 млн чол. Населення переважно розселюється у приморських ■айонах: середня густота тут складає до 100 чол./км2. 2/3 насе¬лення мешкає у містах, деякі з яких належать до найкрупніших ргломерацій світу — Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро тощо.
На політичній карті Південної Америки 12 незалежних держав Та одна французька колонія — Гвіана. Найбільшою за площею є Бра-іилія — 8,5 млн км2, це п'яте місце у світі.
Завдання.
1. За допомогою карт атласу та тексту підручника складіть харак-теристику Бразилії за таким планом:
а) географічне положення;
б) природні умови (клімат, корисні копалини, органічний світ);
в) населення (національний та релігійний склад, офіційна мова,
густота, відсоток міського населення тощо);
г) промисловість, сільське господарство, транспорт.
2 (ускладнене)*. За аналогічним планом складіть характеристи¬ки Аргентини та Чилі. Визначте спільні та відмінні риси цих країн.
* За нестачею часу на уроці це завдання можна віднести до домашнього
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
Бесіда за запитаннями і завданнями.
1. Яка загальна кількість населення Південної Америки?
2. Які народи населяють материк?
3. Якою мовою (мовами) говорять народи Південної Ам
4. Скільки держав на політичній карті Південної Америки/
5. Коротко схарактеризуйте одну з країн материка (за ВИООІ за таким планом: географічне положення, столиця, господин» діяльність населення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Заключне слово вчителя:
— населення Південної Америки різноманітне: більшу ча< і складають європейські переселенці, є також вихідці з Африки > і ригени-індіанці;
— загальна кількість населення Південної Америки складлг 400 млн чол.;
— найбільшими з-поміж 12 незалежних країн материка г зилія та Аргентина.
VH. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний текст у підручнику.
2. Нанести на контурну карту назви країн Південної Ам«і"« Позначити їхні столиці.
|