Головна » Файли » Мої файли

екологічний проект 11 кл
30.11.2016, 16:05

 

«Майбутнє лісу у твоїх руках»

 

 

 

Екологічний проект виконали

учні 11 класу

Луко - Барської ЗОШ

І-ІІІ ступенів

Барського району

Вінницької області

Мета проекту: формування особистості, яка здатна свідомо, активно, творчо впливати на навколишній світ; визначити екологічні проблеми лісу та шляхи їх вирішення, вплив господарської діяльності  людини на природні умови та ресурси; здійснення еколого-просвітницької роботи; розвивати екологічне мислення, вміння аналізувати статистичні матеріали; сприяти вихованню наукового стилю мислення, життєвих принципів, безконфліктного співіснування людини і довкілля на основі гармонізації стосунків з природою, любові до рідної землі; залучення учнів до практичної діяльності з розв’язанням проблем навколишнього середовища місцевого значення.


ЗМІСТ

ЗМІСТ.. 3

ВСТУП.. 4

Матеріал і методика дослідження. 8

Природа краю. 8

Методика досліджень. 10

Результати теоретичних досліджень. 11

Висновок. 15

Список використаної літератури. 18

Додатки. 19

 

 

Той, хто  любить паростки кленові,

Хто діброви молоді ростить,

Той достоїн людської любові,

Бо живе й працює для століть. 

М. Рильський

ВСТУП

Всім відома істина, що основна частина кисню, який так необхідний для підтримання життя на Землі, забезпечують рослини, завдяки процесу фотосинтезу. Недаремно говорять, що ліс – легені нашої планети. Без дерев не знизити рівня концентрації парникових газів в атмосфері, не запобігти небажаним змінам клімату, про що наголошувалось і на міжнародній конференції ООН з проблем захисту навколишнього середовища. Де, як не в лісі, можна, поринувши у зелений розмай і щебетання пташок, нарешті відволіктися від суєти і відпочити душею. Тому і ставитись до лісу слід дбайливо й уважно.  Ліс в житті людини відіграє набагато більшу роль, ніж ми можемо зрозуміти.

Нашій країні треба щонайменше 20% заліснених територій, а є нині тільки 15%. Великі надії покладалися на нову Державну програму «Ліси України» на 2010  - 2015 роки, схвалену урядом. Виконання її дасть змогу не лише збільшити площу лісів, а й покращити якісний склад насаджень. Успіх програми залежить передусім від людей. Це лише так видається: росте собі й росте насадження, а скільки треба попрацювати, щоб забезпечити здоровий і правильний догляд! Скільки загроз існує: і шкідники, і пожежі, і різноманітні захворювання, - і все це треба вчасно та швидко ліквідувати.

Нашій місцевості в цьому плані пощастило, адже площа сільської ради, на території якої знаходиться наш навчально-виховний комплекс, становить 2 865, 23 га і 652,7 га з неї площа, яку займають ліси. 397  га – ліси державного підприємства Барського лісгоспу, 255,7 га – Вінниця райагроліс ( додаток 1, 2). Звичайно, це два різних підприємства, але проблеми в них однакові і їхня робота направлена в одне русло – максимум зусиль докласти для збереження лісів. Безперервний догляд за лісовими насадженнями забезпечують віддані своїй справі люди – майстри лісу. Часто поряд з ними пліч о пліч працюють і учні нашого навчального закладу. Ми з давніх часів допомагали лісництву збирати насіння лісових дерев, проводити посадку і доповнення лісових культур, їх прочищення і прополку. Природолюби брали активну участь у Всеукраїнській акції «Майбутнє лісу у твоїх руках». Вони посадили 5,1 га лісу. А ще зібрали 200 кг насіння лісових культур, у тому числі жолудів – 100 кг, липи – 5 кг, калини – 5 кг, каштанів – 70 кг, шишок сосни і ялини – 20 кг. Шанують школярі і своїх найбільших помічників – птахів. Для крилатих санітарів лісу вони виготовили і розвісили 30 годівничок. Ця робота проводиться кожного року.

Разом з цим ведуть роз’яснювальну роботу серед ровесників та населення села,  випустили ряд публікацій в шкільній газеті « Юннат», активну участь приймали в акціях «Птах року», «Хатинка для птаха», «Майбутнє лісу в твоїх руках».

Але найголовнішим заходом є не площа створених лісів, а усвідомлення кожним своєї особистої ролі у примноженні і збереженні лісового фонду нашої землі і відповідальність за життя майбутніх поколінь.

На жаль, людина має здатність недооцінювати всієї користі, краси природи, що її оцінює, і тому часто своєю діяльністю здатна не тільки пошкодити, а й зруйнувати те, що їй дано природою.                                                                           Важко переоцінити значення лісу в добробуті людей. Тому охорона лісу – головне завдання кожної людини.  Та, на жаль, наших людей ніщо не зупиняє перед їхніми бажаннями: кожного року у Вінницькій області вирубується 10,6 га лісу – це досить велика частина усього лісу. Так, звісно, ми усі розуміємо це жахливе становище нашого краю, але знаючи усе це ми не зупиняємось перед бажанням мати красиву ялинку на Новорічні свята, мати красивий сад біля свого будинку, і нарешті, ми вирубуємо ліс задля тепла і затишку нашого будинку. Ми можемо вирубати частину лісу, але ми повинні пам’ятати, що на відновлення цієї самої частинки підуть роки.

 

 

Матеріал і методика дослідження.

Природа краю.

Вінниччина – край зелених  дібров і золотих нив. Той, хто хоч раз побував тут, завжди згадуватиме цей чудовий куточок України. Природа краю мальовнича, історія багата і героїчна. І нам пощастило жити на цій території.

Висота і значна кількість опадів зумовили в минулому широке розповсюдження широколистих лісів.  На території Луко-Барської сільської ради  переважають дубово-грабові ліси, дуже рідко зустрічаються  дубово-соснові (додаток 5).

Через велику розораність території степових трав майже немає. Вони збереглися лише на цілинних пагорбах.

Зараз згідно урядової програми «Діброви Поділля» проводиться поступова заміна грабових порід на дубові. Так, за останні два роки державним підприємством Барський лісгосп було вирубано 9,3 га лісу, на яких росли грабові породи дерев. Але пусткою ця територія залишалась недовго. На сьогоднішній день вся площа засаджена дубовими саджанцями. Чому саме дуб?  Цю породу вважали священною ще наші далекі пращури – слов’яни. «У той час, коли не було ні землі, ні неба, тільки саме синє море, серед цього моря стояли два дуби, а на тих дубах сиділи два голуби. Голуби спустились на дно синього моря, дістали піску та каміння і з них створили землю, небо та небесні світила», - так оповідується про дуб у давній слов’янській легенді. Біля старих дубів слов’яни скликали військові ради, справляли релігійні обряди.

Патріархом лісів називають дуб лісівники. За твердістю та міцністю це справді дерево - богатир. Саме цій породі, яка заслужила чи не найбільшу повагу в народі, особливу увагу приділяють і в наших лісових господарствах, у грабових лісах вони розвиваються краще, ніж у звичайних чорноллісях.

Причинами цього є відсутність сильного затемнення  та помітного шару відмерлих рослинних решток. З-поміж трав’янистих рослин тут зустрічаються:  суниці лісові, грястиця збірна, главілат лісовий, горошок мишачий,  ряст, фіалка триколірна.

 

Методика досліджень.

Завданням нашого проекту стала організація практичної діяльності учнів, спрямованої на розв’язання конкретної соціальної проблеми місцевої громади: необхідність озеленення території школи, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, які знаходяться в лісах, організація співпраці із лісовими господарствами (допомога при посадці дерев, заготівля посадкового матеріалу, проведення агітаційної роботи серед населення).

Для реалізації цих завдань була створена група з учнів 9 - 11 класів, яка проводила пошукову роботу, співпрацювала з майстрами лісу, вела фенологічні спостереження, проводила практичні заняття на природі, залучаючи і молодших школярів. Така робота дала учням можливість творчої самореалізації та самовдосконалення, усвідомлення власної потреби діяльності, спрямованої на захист, збереження природи, можливість збереження та примноження краси довкілля рідного краю, усвідомлення значущості природоохоронного підходу до довкілля, усвідомлення зв’язку здоров’я людини з факторами навколишнього середовища.

Результати теоретичних досліджень.

Учасники ініціативної групи (учні 11 класу) за період виконання проекту вивчали та аналізували роботу лісничих господарств. Всю роботу лісового господарства можна поділити за сезонами:

  • Весняно-літній період – проводиться посадка молодих саджанців, прополка та догляд за ними;
  • Осінній період – догляд за лісом та доповнення;
  • Зимовий період – рубка.

 

Рубка проводиться за кількома видами:

  1. Рубка догляду (залежно від категорії віку насадження);
  2. Головне користування (через 100 років);
  3. Санітарна рубка (пошкоджені та хворі дерева).

 

Обидва господарства в основному проводять рубку догляду, але зустрічається й головне користування (додаток 4).

Але пусткою ці території довго не залишаються. Любо-мило дивитись на молоді насадження, яким через десятки років належить стати могутнім лісом.  Посадковий матеріал обидва відомства плекають у власному розсаднику. Площа розсадника посадкового матеріалу Жмеринського лісгоспу становить 2,7 га, на ній в рік вирощується 3000 саджанців з насіння до посадкового матеріалу. Площа розсадника райагролісу менша – 1 га. Окрім головних лісових порід вирощують: дуб червоний, дуб звичайний, каштан, липа, займаються і декоративними - вирощують самшит, тую, ялівець.

Крім того Барським лісгоспом створена плантація новорічних ялинок  площею 2 га, що дає можливість повністю забезпечити населення на період новорічних свят чудо-деревцями.

  • Найбільшої шкоди, - розповідають лісівники, - принесло стихійне лихо, що сталося в кінці листопада 2000 року. Практично всі лісові масиви зазнали значних пошкоджень. В окремих місцях було пошкоджено 60 – 80% загальної кількості дерев, але на сьогоднішній день не тільки повністю ліквідовано наслідки стихії, а й відновлено природну екосистему лісу.

Стратегічним завданням для району є збільшення лісистості з 14,2 до 20-25 %. Реальною залишається загроза масової появи шкідників та хвороб лісу, лісових пожеж.  Вид шкідника – американський білий метелик, личинка якого завдає все більш відчутної шкоди лісонасадженням та зеленим насадженням в населених пунктах.  У зв’язку із зменшенням фінансування, об’єми лісорозведення за останні роки скорочуються. Особливо це стосується створення полезахисних смуг. Разом з цим, в результаті переводу земель, на яких розташовані полезахисні смуги, із земель лісового фонду до сільськогосподарських, згідно нового Земельного кодексу України [розділ (ІІ), глава 4, ст. 20, 22], ці лісонасадження опинилися під загрозою знищення. З наростанням антропогенного впливу умови існування дикої фауни в її природному стані погіршується, що веде до скорочення чисельності мисливських тварин.

Звичайно, багато проблем у працівників лісу:

  • Засмічення лісів населенням;
  • Випас великої рогатої худоби на плантаціях щойно посаджених саджанців;
  • Самовільна вирубка;
  • Весняно-осінні пожежі, спричинені людьми (розпалювання багаття, спалювання листя);
  • Шкідники.

Але наші лісівники вправно борються з проблемами і наша задача допомагати їм.  «Пам’ятайте, що в рослин і тварин немає депутатів: їм немає кому писати і скаржитись. За них немає кому заступитись, крім нас, людей, які разом із ними заселяють цю планету» Дж. Даррел.

    Учасники проекту мали змогу ознайомитися з роботою працівників лісових господарств. Провівши певні дослідження ми можемо зробити висновок, що робота лісівників направлена не лише на збереження лісових насаджень, а й примноження їх. Як ми переконалися майже третя частина земель Луко-Барської сільської ради – це ліси. І лише на перший погляд здається: росте насадження собі, росте, а скільки треба по-працювати, щоб забезпечити здоровий і правильний догляд! Скільки загроз існує: і шкідники, і пожежі, і різноманітні захворювання, - і все це треба вчасно та швидко виявити та ліквідувати. Це буває зробити досить важко, адже на площу 652,7 га лісу працює всього два лісівники.

 

 

Висновок

Проаналізувавши дані, ми бачимо, що основний тип вирубки, що проводять лісові господарства – це рубка догляду, тобто вирубуються дерева, задля забезпечення кращого освітлення, прорідження основних насаджень. А площі, на яких була застосована рубка головного користування пусткою не залишаються: на цьому місці засаджені нові, більш цінні породи саджанців дуба червоного та звичайного, що забезпечує збереження цілісності екосистеми.

Дослідження, які ми проводили під час проекту допомогли нам краще зрозуміти проблеми, які виникають у працівників лісу, пов’язаних із діяльністю людини, і тому ми вирішили створити свою бригаду захисників лісу.

Крім реальної допомоги при посадці лісу, збирання насіння посадкового матеріалу, лікарських рослин, виготовлення годівничок та шпаківень для птахів, ліквідації стихійних сміттєзвалищ, ми проводимо і пропагандистську роботу. Була створена агітбригада, учасники якої виступали перед населенням, закликаючи до розумного використання природних ресурсів. Оскільки екологія лісу – екологія майбутнього, тому що природа щедра до нас. Усе що ми маємо, - від неї.

По закінченню проекту ми отримали перші результати роботи:

  • Залучення учнів до активної просвітницької екологічної роботи;
  • Підвищення екологічної культури жителів громади;
  • Розпочато цілеспрямовану роботу зі створення учнівських бригад для допомоги в роботі лісництв.

Юні екологи розробили пам’ятки, які роздавалися населенню.

Пам’ятай:

  1. Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяють у повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Зберігай!
  2. Найкрасивіша квітка та, що квітує там, де зросла.
  3. Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців - ліки та їжа. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще й швидше ростуть дерева.
  4. Якщо знайшов гніздо пташки, не руйнуй, щоб вона його не покинула.
  5. Упорядковуй, попереджуй забруднення, засмічення.
  6. Посади своє дерево. Доглядай за ним.
  7. Вогонь губить усе живе швидко і безжалісно. Байдужість, що призвела до пожежі, - злочин і перед природою, і перед людьми.
  8. Відпочиваєш у лісі? Нехай це місце буде чистим.

 

Список використаної літератури

Інтернет ресурси:

  • http://eco.com.ua/content/екологічні-проблеми-вінницької-обл. - 57k - Similar pages
  • http://www.experts.in.ua/regions/detail.php?ID=4312 - 81k
  • http://uk.wikipedia.org/wiki/Екологія_Вінницької_області - 50k - Similar pages

Наукова література:

  • «Основи екології» кандидат біологічних наук Чайковська Г.Б.
  • «Вінниччина – край зелених дібров і золотистих нив.» (краєзнавчі нариси), 1995 рік. Денисик Г.І. Вінниця «Резонанс»
  • Олена Кальна «Дорога у майбутнє» науковий журнал №64
  • «Наша допомога птахам.» - Ніжин: Аспект-Поліграф. №11
  • «Первоцвіт» - Ніжин: Аспект-Поліграф, 2005 рік. №2
  • «Посади своє дерево» - Ніжин: Аспект-Поліграф, 2002 рік. №5

Урядові програми:

  • «Діброви Поділля»
  • «Земельний кодекс України» (Відомості Верховної Ради України, 2006 рік, №3 – 4, ст. 27)

 

Додатки

Додаток № 1

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

 

 

 

 

Додаток 4

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: Інна1505
Переглядів: 348 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar